Teklif Al

Sizlere en iyi uygun teminatlarla teklif paylaşmamız için iletişim bilgilerinizle beraber teklif talep edebilirsiniz.

Lütfen İletişim Bilgilerinizi Giriniz
Lütfen Firma Bilgilerinizi Giriniz

Ticari Alacak Sigortası

Alacak sigortası, bir iş yerinin yurtiçi ve yurtdışı ticari faliyetinden dolayı vadeli olarak yaptığı satışlarının ödenmemesi halinde, alacaklarını garanti altına alan bir sigorta çeşididir. Alacak sigortasından faydalanan kişi, alacaklarını bir nevi teminat altına almış olur. Böylece ödenmeme risklerini ortadan kaldırır.

Alacak Sigortası ile Alacaklarınızı Kontrol Altında Tutun

Alacak sigortası, şirketin verdiği alacaklarını takip ederek kontrol altında tutar ve riskleri önler. Bununla beraber alacak sigortası yaptıran kişi veya şirketin, bankalar nezdinde kredi dereceleri yüksek olur. Satışları artırarak, yeni pazarlar bulma imkanı sağlar. Diğer sigorta ürünlerinden avantajı daha fazla olan bir sigorta çeşitidir.

İşyeri sahipleri yaptıkları karı ve sermayeyi güvence altına alırlar ve ayrıca sigorta ücretini yık içinde çıkaran nadir sigorta çetişlerinden olan alacak sigortası çok düşük bedeller ile alacaklarını garanti altına alırlar.

  • Alacak Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Durumlarda Para Ödemenize Gerek Kalmaz
  • Perakende ve bireysel satışlarınızda prim ödemeniz gerekmez.
  • Kamuya sattığınız ürünleriniz için ayrıca prim ödemenize gerek kalmaz.
  • Peşin olarak sattığınız ürünlerde yine kapsam dışında kaldığı için ekstra prim ödemeniz gerekmez.
  • Grup firmalarıyla yaptığınız satışlarda sigorta primi ödemeniz gerekmez.
  • Bankaların garantisi altında olan satışlarda da prim ödemezsiniz.

Alacak Sigortası Nasıl İşler?

İlk aşamada işyerinin yıl içerisin de hedeflemiş olduğu ciro belirlenerek belirlenmiş olan ciro bedeli üzerinden sigorta yapılır, bu belirlenen ciro işyerinin alacak satışıdır.

Sigortayla beraber alacaklarınız, müşterilerinizin size olan alacak borçlarıdır.

Toplam müşterilerinizin yüzde yirmisi, alacaklarınızın yüzde sekseni gibi bir dilimi oluşturmaktadır.
Büyük risk taşıyan müşterileriniz sözleşmeden önce belirlenerek, sigortalanabilir potansiyeliniz belirlenir. Sigorta şirleti gerekli araştırmaları yaptıktan sonra riksinizi düşük görme durumunda , sigorta şirketi size beklediğiniz oranda bir teklif yapar, fakat risk yönetimi, alacak risklerinizi fazla bulursa, teklif daha da düşük olmak durumunda kalacaktır.
Size yapılan teklif kabul edilirse, ilk primin yatırılmasından sonra, başka alıcılar için de sigorta şirketi internet sitesinden, limit taleplerini girer.
Sigorta şirketi, uzman kadrosunu yönlendirerek alacakların risk kontrolünü yapar, gerekli görülürse istenen limitler kabul görülerek anlaşmalar yapılır, verilecek en üst limitin belirlenmesi aşamasında sigorta şirketi, ayrıca şirketin, yani iş yerinin ticari geçmişini de araştırabilir, buradaki en önemli öncelik, şirketin içinde bulunduğu finansal yapı ve geçmiş yıllarda yapılan anlaşmalardır.
Ayrıca her bir alıcı için ayrı ayrı limit talepleri belirlenerek, elektronik ortama aktarılır. Böylece hangi alıcıdan ne beklendiği ve ne tip limit belirlendiği daimi olarak kalıcı hale getirilir.
Böylece sisteme girilen limitler, anlaşma tarihinden itibaren geçerlilik kazanır ve sigorta şirketi tarafından güvence altında tutulur. Sıfır risk yönetimi devreye girerek, şirket veya işletmeyi rahatlatır.
Alıcının limitleri ülke ekonomisine göre değişiklik gösterebilir fakat sigorta şirketi satıcıyı hiçbir zaman sıkıntıya sokmaz ve güvence her zaman teminat altında tutulur.
Bu adımlardan sonra artık alıcı limitleriniz oluşturulmuş teklifler kabul edilmiştir. Sıra satışlarınızı gönül rahatlığıyla yapmaya geldi. Bundan sonraki süreç, alacak risklerinizi düşünmeden satışlarınızı artıracak girişimlerde bulunmak olacak. Alacak sigortası anlaşmasından sonra da sıfır riskle işletmenizi büyütebileceksiniz.
Alacak sigortası yeni müşteri potansiyeli için size büyük bir avantaj sağlayarak, daha da gelişmiş bir iş yerine dönüşmenizi sağlayacaktır. Yurt dışına açılma olanaklarınız olacak ve şirketinizi her mecrada tanıtma şansına sahip olacaksınız.

Alacak Sigortasının İşletmenize Getirdiği Avantajlar

Hem size yepyeni pazarlara açılma imkanları sunarken, bir yandan da sözleşme gereği, alacaklarınızı alacak sigortasıyla güvence altında tutarak sadece satış yapmanıza odaklanmanızı sağlayacaktır.
Daha önceki müşterileriniz sizden daha fazla satış bekleyecekler ve sizde riskin farkında olarak çok daha kolay bir şekilde satışlarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Bu aynı zaman da size dönüşümlü kazancın kapılarını da açacaktır.
Taşıdığınız risk bununla beraber sıfıra inecektir.
Alacaklarınızı alacak sigortasıyla garanti altına aldıktan sonra, işletmenizi büyütmek isteseniz, size kapılarını daima açık tutacak finansman kaynaklarınız olacak. Yani bankalar garanti gözüyle baktıkları bir şirkete gönül rahatlığıyla kredi vermeye yanaşırlar. Hatta siz istemeseniz dahi, finansman kaynakları size fırsatlar sunacaktır.
Satışlarınıza odaklandınız. Artık hiçbir derdiniz yok. Sigorta şirketi tüm alacaklarınızı garanti altına aldıktan sonra siz de alacaklarınıza ayıracağınız zamanı işinizi büyütmeye ayırabilirsiniz. Zamanınızı daha değerli bir şekilde harcamanız, sizi rakiplerinizin bir adım önünde tutacaktır.
Alacak sigortasının en değerli artılarından biri de sigorta için ödediğiniz primleri vergi olarak gösterebilmenizdir. Bu şekilde kar oranınız gittikçe yükselir ve sizi önemli bir işletme haline getirir. Fakat alacak sigortasını kullanmamanız durumunda vergilerinizi ancak alacaklarınızdan düşürebilirsiniz. Bu da gerekli hukuki kuralları yerine getirmenizle bağlantılıdır.